Válogatás a várban készült fotókból.
Ha várakról van szó általában egy hegytetőn, vagy magaslaton felépített erődítmény jut az eszünkbe, viszont a sík vidékeket is védeni kellett valahogy, ott is épültek erre a célra erődök. Miért ez az egyetlen, ami fennmaradt az országban, amikor jelentős nagyságú sík vidékek vannak még mai is a határainkon belül? A válasz valószínűleg az építés anyagában keresendő. Az emberek mindig azt a természet adta lehetőséget használják ki, ami a legközelebb megtalálható hozzájuk. Hegyvidéken kővel építkeztek, sík vidéken téglával, vagy éppen sárral oldották meg. Mondanom sem kell, hogy előbbi sokkal tartósabbnak bizonyult az évszázadok során, ezért elképzelhetőnek tartom, hogy ezért (is) nem maradt fenn az Alföld területén máshol erődítményünk. A történészeknek és a kutatóknak bizonyára vannak más elképzeléseik is a lehetséges okokról.
A várat ma legfőképpen kiállítóhelyként használják, ahol 24 termen keresztül részben eredeti bútorokkal mutatják be a középkori magyarok és a törökök puritán és harcos életmódját. Tudomásom szerint most is zajlanak régészeti kutatások az épülettel kapcsolatban, amelynek eredményeképpen még több érdekes információt és fejlesztést remélhetünk a jövőben.
A Gyulai várat csak ajánlani tudom mindenkinek.
A képekre kattintva galéria nyílik, megnyitásakor további érdekes infókat olvashatsz a várról.
Fotós szempontból nem volt egyszerű dolgom, hiszen a belső terekben nincs elég fény az éles képek készítéséhez, így növelni kell az expozíciós időt, ami kézből fényképezve elmosódott képet eredményez. Ennek kiküszöböléséhez a vaku használatával és a fényérzékenység minimális növelésével próbálkoztam. Természetesen utómunkára is szükség volt. Az eredményről dönts el Te, mennyire sikerült jól. :)